ԱՄՆ դեսպանատան աջակցությամբ Հայաստանում բացվեց Վանաձորի ամերիկյան անկյունը
Այս անկյունը Վանաձորի և Լոռու մարզի բնակիչներին հնարավորություն կտա օգտվել բազմազան ռեսուրսներից, որ առկա են ամերիկյան անկյունում` օգնելով խորացնել Հայաստանի ու Ամերիկայի միջև երկխոսությունը և փոխըմբռնումը
Ամերիկյան անկյունները աշխարհի տարբեր երկրներում գործող փոքրիկ, ամերիկյան ոճի գրադարաններ են, որոնց հարկի տակ տեղ են գտնում Միացյալ Նահանգների մասին պատմող անգլերեն ռեսուրսներ: Ներկայումս գործող ամերիկյան անկյունների ցանցը ներառում է ավելի քան 370 այդպիսի գրադարան ամբողջ աշխարհում, որոնք ձևավորվել են ԱՄՆ պետքարտուղարության ու հյուրընկալ երկրի կազմակերպությունների համատեղ ջանքերով: Այս գրադարաններում ներկայացվում է տարբեր ձևաչափերի տեղեկատվություն Միացյալ Նահանգների մասին, մասնավորապես` հանրամատչելի տեղեկատու գրականության, գեղարվեստական գրականություն, ամսագրեր և տեսանյութեր: Այս ռեսուրսները վերաբերում են ամերիկյան հասարակությանը, ԱՄՆ-ում ուսանելու կամ բիզնեսով զբաղվելու հարցերին, ԱՄՆ պատմությանը ու անգլերենի ուսուցմանը: Ամերիկյան անկյունների հաճախորդներն օգտվում են նաև ինտերնետային կապով համակարգիչներից ու մասնակցում են կազմակերպվող տարբեր դասախոսությունների ու սեմինարների: Ամերիկյան անկյան ծառայություններն անվճար են և յուրաքանչյուր ոք կարող է օգտվել:
Ներկայումս Հայաստանում գործում են Երևանի, Գյումրու, Վանաձորի ամերիկյան անկյունները: Առաջիկայում` հոկտեմբերի 1-ին, կբացվի նաև Կապանի ամերիկյան անկյունը:
Հայաստանում Ամերիկյան անկյուններ ծրագիրը պաշտոնապես սկսվել է 2005թ-ին: Ներկայումս ամերիկյան անկյունները կազմակերպում են տարբեր միջոցառումներ, այդ թվում`
Ամերիկացիներն ամերիկյան անկյունում անգլերեն դասախոսությունները, որ ներկայացնում են ԱՄՆ դեսպանատան դիվանագիտական ծառայողները և Հայերն ամերիկյան անկյունում հայերեն դասախոսություններ, որ ներկայացնում են Միացյալ Նահանգների կառավարության փոխանակային և կրթական ծրագրերի շրջանավարտները, ամերիկյան ֆիլմերի ցուցադրումը, ԱՄՆ Խաղաղության կորպուսի կամավորների աջակցությամբ կազմակերպվող խոսակցական անգլերենի խմբակները և այլն:

In Partnership with the U.S. Embassy, the Vanadzor American Corner Opened in Armenia
On September 12, the Vanadzor American Corner, in partnership with the U.S. Embassy in Armenia, officially opened. In his opening remarks, Ambassador Rudolf Perina, U.S. Charge d'Affairs a.i. said "This American Corner will make accessible to the residents of Vanadozor and Lori Marz the diverse resources available at the Corner and will facilitate the dialogue and mutual understanding between Armenia and the United States".
American Corners are small American-style libraries located throughout the world that help increase mutual understanding between the United States and the host country. A network of over 370 American Corners is operating globally through partnerships between the U.S. Department of State and local host organizations. American Corners provide information about America in a variety of formats, including reference books, works of fiction, journals, and videos. These resources focus on such topics as studying in the United States, American society, U.S. history, conducting business in the United States, and English as a Second Language. The Corners also provide computers with Internet access, and offer a variety of public programs including speakers and workshops.
The American Corners are open to the general public and access is free of charge. Currently American Corners are in operation in Yerevan, Gyumri and Vanadzor. Soon, on October 1, the U.S. Embassy will open the American Corner in Kapan. The American Corner program officially started in Armenia in 2005. The Corners hold a variety of public events, including Americans at the American Corner public lecture series in English by U.S. diplomats and Armenians at the American Corner Armenian presentations by USG education and exchanges program alumni, American movie showings, and English conversation club meetings initiated by U.S. Peace Corps volunteers. For more information, please visit http://www.americancorners.am.