Ամերիկյան անկյունների չորրոդ տարեկան աշխատաժողովը
2009 թ-ի օգոստոսի 18-20-ին Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանությունը հյուրընկալել էր Հայաստանի ամերիկյան անկյունների չորրորդ տարեկան ժողովը, որը տեղի ունեցավ Դիլիջանում: Աշխատանքային ժողովին, որը կազմակերպել էր դեսպանության տեղեկատվական ռեսուրսների կենտրոնի տնօրեն Ներսես Հայրապետյանը, մասնակցում էին բոլոր չորս անկյունների համակարգողները, տեղեկատվական մասնագետները, գրադարանների տնօրենները և օգնական գրադարանավարները:
Աշխատաժողովը բացեցին Վիեննայում տեղակայված տեղեկատվական ռեսուրսների մասնագետ Քեթրին Մարսիչեկը և Ներսես Հայրապետյանը: Ն. Հայրապետյանը ներկայացրեց անցած տարվա ընթացքում ամերիկյան անկյունների գործունեության ուրվագիծը: Ապա Գյումրիի, Վանաձորի և Կապանի անկյունների համակարգողները ներկայացրեցին իրենց հաշվետու զեկուցումները: Երևանի անկյան գործունեությունը ներկայացրեց Երևանի քաղաքային գրադարանի տնօրեն Հասմիկ Կարապետյանը:
ԱՄՆ դեսպանության հասարակայնության հետ կապերի բաժնի ծրագրային մասնագետ Ավետիք Պետրոսյանի ուսուցողական ելույթը նվիրված էր հեռարձակման ր վեբ կայքերում տեղադրելու նպատակով ստեղծվող աուդիո և տեսանյութերի խմբագրմանը: Մասնակիցները սովորեցին, թե ինչպես ավելի արդյունավետ օգտվել ԱՄՆ կառավարության կողմից իրենց տրամադրված թվային աուդիո և տեսասարքերից` կազմակերպված միջոցառումների մասին տեսանյութեր տեղադրելու համար ամերիկյան անկյունների վեբ կայքում և ՅուԹուբում: Համացանցից օգտվելու աստիճանը բավական ցածր է Հայաստանում, որը սակայն արագ աճի միտում ունի, և ամերիկյան անկյունները ներկայումս ջանքեր են գործադրում իրենց ունեցած ամենաժամանակակից տեխնոլոգիաները և սոցիալական հաղորդակցության միջոցները ծառայեցնելու հանրության սպասարկման գործին:
ԱՄՆ դեսպանության հասարակայնության հետ կապերի բաժնի փոխտնօրեն Սյուզան Բրայդենսթայնը զեկուցում, ներկայացրեց ինչպես շարադրել լուսաբանությունը թեմայով, որի ընթացքում նա օգտակար խորհուրդներ տվեց անգլերեն քերականության, գրավոր խոսքի ոճի վերաբերյալ, որը կօգնի ավելի լավ ներկայացնել ամերիկյան անկյունների գործունեությունը: Մի քանի լուսաբանություններ միասին ուսումնասիրելուց հետո, մասնակիցները բաժանվեցին փոքր խմբերի` շարադրելու իրենց ինքնուրույն լուսաբանումները` օգտագործելով Բրայդենսթայնի ներկայացրած խորհուրդներից շատերը:
Օգոստոսի 19-ին ամերիկյան անկյունների համակարգողները և գրադարանավարները մասնակցեցին Վաշինգտոնի հետ կենդանի ճեպազրույցին, որը վարեց Քեթի Մարսիչեկը: Նա նաև ներածական ելույթ ունեցավ վեբ ճեպազրույցները ամերիկյան անկյուններ ծրագրերում օգտագործելու վերաբերյալ: Մեկ ժամ տևողությամբ նիստի ընթացքում ծրագրերի տնօրեն Մարկ Բեթկան Վաշինգտոնից ցուցադրեց CoNx վեբ ճեպազրույցների հնարավորությունները, իսկ ամերիկյան անկյունների ծրագրի ընդհանուր համակարգող Բարբարա Քոնաթին խոսեց աշխարհի ամերիկյան անկյունների մասին: Մարսիչեկը նաև խոսեց համակարգողների մասնագիտական զարգացման և ամերիկյան անկյունների ծրագրերեի համար ստեղծված նոր ռեսուրսների մասին:
Կոնֆերանսին ներկայացված թեմաներից էին նաև «Ամերիկյան և միջազգային տոների ներառնումը անկյունների ծրագրերում» և «ԷԲՍԿՈ շտեմարանների օգտագործումը»: Ամերիկյան անկյունների առօյա խնդիրների տարբեր տեսանկյունների «ակվարիումային» տարբերակով քննարկումը աշխուժ բանավեճի վերածվեց, որի ժամանակ տեսակետներ հնչեցին, թե ինչպես անգլերենն իբրև մայրենի լեզու տիրապետող կամավորներ գտնել անկյուններում ծրագրեր վարելու համար, ինչպես նոր բաժանորդներ ներգրավել, ինչպես նաև տեղական լրատվամիջոցների հետ աշխատանքի և փաստագրական ֆիլմերի ցուցադրության կազմակերպման վերաբերյալ:
Ամերիկյան անկյունների համակարգողները և մնացած բոլոր մասնակիցները միմյանցից բաժանվեցին աշխատանքային բազմաթիվ նոր գաղափարներով, որոնք կներդրվեն գալիք տարում:

Fourth Annual American Corners Conference Prepares Coordinators for Active Role in Social Media
From August 18-20, 2009, the U.S. Embassy in Yerevan hosted the fourth annual American Corners in Armenia Workshop in the town of Dilijan. Implemented by U.S. Embassy Information Resource Center (IRC) Director Nerses Hayrapetyan, the conference included the participation of American Corner coordinators from all four of Armenia's American Corners, information technology (IT) specialists, library directors, and assistant librarians from host library institutions.
Vienna-based U.S. Information Resource Officer (IRO) Catherine Marsicek and Hayrapetyan opened the workshop. Hayrapetyan then provided a review of American Corner activities over the past year. American Corner coordinators from Gyumri, Vanadzor, and Kapan presented annual reports about their activities. Yerevan American Corner host library director Hasmik Karapetyan discussed Yerevan-based activities.
Workshop training, conducted by U.S. Embassy Public Affairs Section Program Specialist Avetik Petrosyan, focused on audio and video editing for broadcast and web oriented applications. Participants learned how to better utilize their digital video and audio equipment, state of the art technology furnished by U.S. Government funds, in order to create video files and post program information and materials to American Corners web pages and YouTube. Internet usage rates in Armenia are low, but growing quickly, and the American Corners now stand to be on the cutting edge in incorporating new technologies and social media into outreach efforts.
U.S. Embassy Assistant Public Affairs Officer Susan Bridenstine delivered a presentation on how to write a good highlight, which discussed in detail helpful hints on English grammar, writing styles, and effectively advertising Corner activities. After reviewing several highlights, participants broke into small groups and wrote their own highlights, incorporating many of the tips shared by Bridenstine.
On August 19, American Corner coordinators and librarians participated in a live video web chat with Washington, guided by Marsicek. The IRO also gave an introduction to using web chats in Corner programming. During the one hour session, Program Officer Mark Betka conducted a short demonstration of CoNx web chats and Washington-based IRO Barbara Conaty spoke about different American Corners around the world. Marsicek also discussed professional development issues and new resources for Corner programming.
Other covered topics included “U.S. and International Holliday Programming” and “Using EBSCO Databases.” A "Fish Bowl Discussion" also generated lively debate on various aspects of daily American Corner activities, including how to find a native English speaker to volunteer for possible programs, how to recruit new members for Corners, how to deal with local media, and how to organize a documentary film program.
American Corner coordinators and all other participants took away many new ideas for activities that will be implemented in the coming year.